Telefonu olanlar dikkat ’15 gün içinde herkese para iadesi yapılacak’

Milyonlarca cep telefonu hat sahibine güzel haber geldi. Son dönemde artan fatura maliyetleri sebebiyle birçok kişi telefon numarasını taşımaya başladı. Ancak cep telefonu numarasını taşıyanlara yönelik kritik bir uyarı yapıldı.

Bu taşıma işlemleri nedeniyle milyonlarca kişinin GSM operatörlerinde parası olduğu ortaya çıktı. Üstelik, son 24 ay içinde hattını taşıyan kişilere yapılan bir hatırlatma ile, 15 gün içinde para iadesi yapılabileceği duyuruldu.

15 GÜN İÇİNDE ÖDEME YAPILACAK

Türkiye’nin önde gelen cep telefonu operatörlerinden Turkcell, müşterilerine hatlarında kalan tutarlar için para iadesi yapılacağını duyurdu. “Ön Ödemeli Hatlarda Kalan TL’lerin İadesi” adı altında yapılan açıklamada, hat iptali sonrasında hesapta kalan TL’lerin 2 yıl içinde sorgulanabileceği ve talep edilebileceği belirtildi.

Alacak Sorgulama /TL İade Talep kısmından sorgulanabilecek. Başvurunun ardından ise 15 gün içerisinde geri ödemenin gerçekleştirileceği ve adına devlete ödenen yıllık telsiz kullanım ücretinin kalan taksitlerinin bakiyeden tahsil edileceği ifade edildi.

PARA İADESİ NASIL ALINIR?

Diğer önemli operatörlerden Vodafone da benzer bir uygulamayı duyurdu. Çeşitli nedenlerle aboneliği iptal olan faturasız abonelerin hesaplarında kalan bakiyeler için geri alma hakkı tanındığı belirtildi. İptal tarihinden itibaren 24 ay içinde başvuruda bulunan abonelere geri ödemenin 15 gün içinde yapılacağı açıklandı.

İade talebinde bulunmayan abonelerin kalan bakiyelerinin ise 24 ay süreyle saklanacağı ve abonenin hattını Vodafone’a tekrar taşıması durumunda otomatik olarak hesaba yükleneceği belirtildi. Kalan TL bakiyenizi sorgulamak için “Borç Alacak Sayfasını ziyaret edebilirsiniz” denilerek 24 aylık süre sınırlaması hatırlatıldı.

Kontorlu hat sahiplerine yapılan para iadesi, 24 ay içinde başvuruda bulunan kişilere veriliyor ve bu başvurunun ardından 15 gün içinde ödeme gerçekleşiyor.

Bu düzenleme, cep telefonu kullanıcılarına hatlarını taşırken ellerinde kalan bakiyelerin iadesini sağlarken, aynı zamanda operatörlere olan güveni artırmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir