Netanyahu’dan Biden’a ‘kırmızı çizgi’ yanıtı: ‘Refah’a gideceğiz’

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine harekat düzenlemesini ‘kırmızı çizgi’ olarak değerlendirmesine yanıt verdi. Kendisinin ‘İsrail’e yardım etmekten çok zarar verdiğini’ söyleyen Biden’ın açıklamalarına ilişkin Axel Springer basın kuruluşuna konuşan İsrail Başbakanı Netanyahu, “Başkan’ın tam olarak neyi kast ettiğini bilmiyorum. Ama İsraillilerin çoğunun arzusunun aksine özel politikalar yürüttüğümü ve bunun İsrail’in çıkarlarına zarar verdiğini kast ettiyse, o zaman iki şekilde de yanılıyor” ifadelerini kullandı.

‘REFAH’A GİDECEĞİZ VE ORADAN AYRILMAYACAĞIZ’

Axel Springer’e bağlı Politico haber sitesinin aktardığına göre, Netanyahu, İsrail’in saldırılarından kaçan yüz binlerce Gazzelinin sığındığı Mısır sınırındaki Refah kentine ilişkin olarak, “Oraya gideceğiz. Ayrılmayacağız. Biliyorsunuz; benim bir kırmızı çizgim var. Kırmızı çizginin ne olduğunu biliyorsunuz: 7 Ekim tekrar yaşanmayacak. Bir daha asla olmayacak” dedi. Pek çok Arap liderin de İsrail’in Hamas’a karşı yürüttüğü saldırıları zımnen desteklediğini savunan İsrail Başbakanı, “Bunu anlıyorlar. Hatta sessizce aynı fikirdeler. Hamas’ın İran’ın terör ekseninin parçası olduğunu anlıyorlar” diye konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, cumartesi günü ABD’nin MSNBC haber sitesine verdiği röportajda, Gazze’deki duruma ilişkin açıklamalarda bulunmuş, verdiği mülakatta, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Mısır sınırında yüz binlerce Filistinlinin sığındığı Refah kentine saldırının ‘kırmızı çizgiyi’ aşacağını söylemişti. Ancak, Biden, İsrail’e silah sevkiyatının tamamen kesilmesinin bir seçenek olmadığını sözlerine eklemişti: “Bu, bir kırmızı çizgi ancak hiçbir zaman İsrail’i bırakmayacağım. İsrail’in savunması kritik. Tüm silahları keseceğim bir kırmızı çizgi yok. Yani, onları koruyacakları bir demir kubbe yok.”

‘BELKİ ALTI HAFTA, BELKİ DE DÖRT…’

İsrail’in Gazze’deki harekatı hakkında da konuşan Netanyahu, Hamas güçlerinin üçte birini yok ettiklerini ileri sürdü. Saldırıların en fazla iki ay süreceğini savunan Başbakan, “Savaştaki son kısmı bitirmeye yakınız. Belki altı hafta, belki de dört” ifadelerini kullandı. Netanyahu, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre 31 bini aşkın kişinin öldüğü Gazze’de İsrail güçlerince 13 bin kadar Filistinli savaşçının öldürüldüğünü iddia etti. Ramazanda olası bir ateşkese de değinen Netanyahu, bu yönde yapılan müzakerelerde bir ilerleme görmediğini, rehineler serbest bırakılmadan saldırılarda ara olmayacağını söyledi.

İsrail halkının çoğunluğunun da kendisi ile aynı görüşte olduğunu savunan Netanyahu, “Benimsediğim görüşler 7 Ekim’den sonra size şunu söyleyecek olan İsraillilerin çoğu tarafından da destekleniyor: ‘Bir Filistin devleti görmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘SEBEP, FİLİSTİNLİLERİN DEVLETİNİN OLMAMASI DEĞİL’

Avrupalı liderlerin ve siyasetçilerin bölgede iki devletli çözüm olmadan barış olamayacağı yönündeki açıklamalarını da değerlendiren İsrail Başbakanı Netanyahu, “Evet, bunu söylerler. Ama barış olmamasının sebebinin Filistinlilerin bir devleti olmaması olmadığını anlamıyorlar. Bu, Yahudilerin bir devleti olduğu için. Aslına bakılacak olursa Filistinliler Yahudi devletini tanımadı ve kabul etmedi” diye konuştu.

Netanyahu, Filistin ‘liderlinin ve kültürünün’ değişmesi halinde dahi İsrail’in Ürdün Nehri’nin batısındaki Arap topraklarında ‘tam güvenlik kontrolüne’ sahip olması gerektiğini savundu.

GÜNEY AFRİKA: İSRAİL TEDBİR KARARLARINI UYGULAMIYOR

Öte yandan, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphposa da dün basına yaptığı açıklamada, İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) Gazze’de soykırım davası kapsamında verdiği tedbir kararlarını uygulamadığını söyledi. Ramaphosa, “İsrail, Mahkeme’nin verdiği emre uymadı. Bu nedenle 100’den fazla kişinin katledildiği Refah bölgesindeki sorunların çözümü amacıyla mahkemeye acilen başvurmanın uygun olduğunu gördük” diye konuştu.

UAD’nin bu konuyu nasıl ele alacağına ve başka bir olayın yaşanmasını nasıl önleyeceğine ilişkin bir karar daha almasını istediklerini belirten Ramaphosa, “Endişe verici bir başka husus da birçok kuruluşun uyardığı gibi Gazze’de insanların artık açlıktan ölmesidir” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir