İşte Çakşır otunun az bilinen yararları

Çakşır otu, maydanozgillerden bir bitki olup, kurak ve az nemli topraklarda kendiliğinden yetişir. Bitkinin boyu 2-3 metreye kadar ulaşabilir ve sarı renkli tohumlu çiçekleri vardır. Çiçeklerinin kokusu keskindir ve hoş değildir. Türkiye’de 20’ye yakın çakşır otu türü bulunur. Bu bitkinin tohumları, kökleri, yaprakları ve sapları farklı şekillerde işlenerek çakşır otu suyu, çakşır otu kökü, çakşır otu yağı, çakşır otu macunu veya çakşır otu tozu haline getirilir. Bu ürünler sağlık açısından pek çok fayda sağlar.

Çakşır otunun en bilinen faydası, afrodizyak etkisi yaparak cinsel gücü ve isteği artırmasıdır. Ayrıca, erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini yükseltir ve kısırlık tedavisine yardımcı olur. Çakşır otu, kas ve eklem ağrılarını azaltır, vücuttaki toksinleri atar, enerji verir, sinir sistemini güçlendirir, iştah açar, soğuk algınlığına iyi gelir, yara ve akne izlerini giderir, sindirimi düzenler ve gaz sorununu çözer. Çakşır otu, çay olarak veya su olarak tüketilebilir. Çakşır otu suyu, bitkinin distilasyon yöntemiyle elde edilir ve yemeklerden önce bir fincan içilmesi tavsiye edilir. Çakşır otu çayı ise, bitkinin kökü veya tozu sıcak suda demlenerek yapılır ve dinlendirildikten sonra içilir. Çakşır otu çayı, solunum yollarını rahatlatır ve soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir.

Çakşır otunun faydalarını onaylayan uzmanlardan biri de İbrahim Saraçoğlu’dur. Saraçoğlu, çakşır otunun sperm sayısını artıran bitkiler arasında olduğunu söyler. Çakşır otu, düzenli ve ölçülü bir şekilde kullanıldığında etkili bir kür olabilir.

Çakşır otunun faydaları kadar zararları da olabilir. Uzun süre ve fazla miktarda kullanmak, sinir sisteminde bozukluklara yol açabilir. Ruh halinde değişimler ve depresyon, çakşır otunun yan etkileri arasındadır. Ayrıca, çakşır otu kan şekerini düşürdüğü için dikkatli olunmalıdır. Hamilelerin çakşır otu kullanması önerilmez. Çakşır otu kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir