Fransa Google’a milyonlarca euro ceza kesti

Yetkili, Google’ın Gemini olarak yeniden markalanan yapay zeka tabanlı sohbet robotu Bard’ın, yayıncılar ve haber ajansları tarafından onlara haber verilmeden içerik konusunda eğitildiğinin altını çizdi. Gözlemci , Google’ın uzlaşma işlemlerinin bir parçası olarak gerçeklere itiraz etmeyeceğine söz verdiğini ve şirketin belirli sorunlu alanlar için bir dizi düzeltici önlem önerdiğini de sözlerine ekledi.

Ceza, Fransa’da Agence France Presse (AFP) de dahil olmak üzere Fransa’nın en büyük haber kuruluşlarından bazılarının şikayetleri üzerine ortaya çıkan çevrimiçi içerik üzerindeki telif hakkı konusundaki anlaşmazlıkla bağlantılı. Anlaşmazlık, ABD teknoloji devinin, Fransa’nın rekabet otoritesi tarafından yürütülen büyük bir soruşturmanın sonunda uygulanan orijinal 500 milyon euroluk para cezasına karşı itirazını geri çekmesiyle 2022’de çözülmüş gibi görünüyordu.

Çarşamba günkü açıklamasında gözlemci, Google’ın yayıncılarla iyi niyetle müzakere etmek ve şeffaf bilgi sağlamak da dahil olmak üzere anlaşmada mutabakata varılan 7 taahhütten 4’ünün şartlarını ihlal ettiğini söyledi. Yetkili, özellikle Google’ın 2023’te piyasaya sürülen AI sohbet robotu Bard’a atıfta bulunarak, şirketin kendilerine veya düzenleyiciye bilgi vermesine gerek kalmadan belirtilmemiş medya ve haber ajanslarından gelen verilerle eğitildiğini söyledi.

Gözlemci, “Daha sonra Google, söz konusu içeriğin yapay zeka servisi tarafından kullanımını korumalı içeriğin görüntülenmesiyle ilişkilendirdi” dedi ve Google’ın bu nedenle yayıncıların ve basının adil fiyatlar üzerinde pazarlık yapma yeteneğini engellediğini ekledi. Bu ceza, pek çok yayıncı, yazar ve editörün, adil bir tazminat karşılığında kendi rızaları olmadan çevrimiçi içeriklerinin AI hizmetleri tarafından itlaf edilmesini veya otomatik veri toplanmasını sınırlamaya çalışması nedeniyle geliyor.

New York Times, 2023’te Google’ın rakipleri Microsoft’a ve ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’ye, onları sohbet robotlarının eğitilmesine yardımcı olmak için gazetedeki milyonlarca makaleyi izinsiz kullanmakla suçlayarak dava açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir