Depremzedelere 10 Bin TL’lik Destek Ödemesi Bağışlardan Karşılanmış!

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan, hane başına 10 bin TL destek ödemesi ile kira ve taşınma desteklerinin devletin bütçesinden değil, AFAD’a vatandaşlar tarafından yapılan bağışlardan karşılandığı ortaya çıktı.

YARDIMLAR BİLE BAĞIŞLARDAN KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 15 Şubat’ta oturulamaz hale gelen hane başına 15 bin lira taşınma ve 5 bin lira ile 2 bin lira arasında kira yardımı, ayrıca yine hane başına 10 bin lira destek yardımı yapılacağının duyurdu.

Evrensel Gazetesi’nden Mehmet Özer’in haberine göre; Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayımlanan deprem raporuna göre bu yardımlarına AFAD’a vatandaşların gönderdiği bağışlardan karşılandı.

AFAD’ın topladığı bağışlardan yapılan harcamalar şöyle sıralanıyor:

Hane başına yapılan 10 bin TL tutarındaki destek ödemesi için toplam 19,8 milyar TL.

Evi yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olan hane halkına 15 bin TL taşınma yardımı ve bunlardan ev sahibi olana aylık 5 bin TL, kiracı olana aylık 3 bin TL olmak üzere bir yıllık kira yardımı için sırasıyla 8,4 milyar TL ve 14,4 milyar TL.

Depremlerde hayatını kaybedenlerin yakınlarına acil ihtiyaçları için 100 bin TL tutarında yardım yapılması için 4,1 milyar TL.

Deprem bölgesi dışındaki illere giden depremzedelere tahliye yardımı kapsamında 57,2 milyon TL.

Depremzedelerin geçici barınmaları için çadır, çadır içi malzeme (battaniye, yatak, yastık çarşaf seti, ısıtıcı vb.) ve konteyner alımı için yapılan harcamaların finansmanı amacıyla 30,3 milyar TL.

Gıda, hijyen seti ve Esen Kart ödemeleri için 2,2 milyar TL harcama yapılmıştır.

EK VERGİLER SAĞ OLSUN

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayımlanan “Kahramanmaraş ve Hatay depremleri yeniden imar ve gelişme raporu”nda yer alan veriler, 6 Şubat depremlerinin ardından yapılan yasa ve kararname değişiklikleri ile toplanan vergilerin, merkezi bütçeden deprem bölgesi için ayrılan kaynağın üçte birinden daha fazlasına karşılık geldiğini ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir