Trabzon’da kadın adaylar bir araya geldi: Parti ayırt etmeksizin birbirimize sarılabilmeliyiz

TRABZON – Trabzon Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin düzenlediği “Kadınlar soruyor, kadın vekil adayları cevaplıyor” etkinliğinde CHP, İYİ Parti, Yeniden Refah Partisi ve Zafer Partisi’nin kadın milletvekili adayları bir araya geldi. Kadın Meclisi’nden Teşrife Boysan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte siyasal yaşamda süren erkek egemenliğine vurgu yapıldı. Boysan, konuşmalara geçilmeden önce adaylara kadınlara verdikleri sözleri unutmamaları için Trabzon örgüsü kaytan bileklik hediye etti.

EN ÇOK KADIN ADAY TİP VE YEŞİL SOL’DA

Sunumunda 100 yıllık Cumhuriyet tarihinde halen kadın vekil çıkarmamış 20 il olduğunu belirten Boysan, “14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimler önce AK Parti 34, CHP 21, İYİ Parti 11, MHP 40 ilde kadın vekil adayı göstermedi. En çok kadın aday gösteren partiler ise TİP ve Yeşil Sol Parti oldu. Bugün ne yazık ki aramıza katılamadılar. Trabzon’da ise 116 vekil adayının 96’sı erkek, 20’si kadınlardan oluşuyor. Bütün illerde kadınların söyleyecek sözü olmuştur. Listelere göre meclisin yüzde 19’unun kadın vekillerden oluşması öngörülüyor. Bu yetmez. Buradaki vekil adaylarımızdan meclise girdiklerinde kadınlar için eşit temsil mücadelesi vermelerini istiyoruz. Buradaki adaylarımızın kadınların sesini mecliste duyurmasını istiyoruz” dedi.

LAKUTOĞLU: PARTİ AYIRT ETMEDEN SARILMALIYIZ

İlk olarak söz alan Zafer Partisi 2’nci sıra adayı Havva Lakutoğlu, Karadeniz kadınının çok güçlü olduğunu belirterek onların daha güçlü temsil edilmesi gerektiğini ifade etti. Sürekli bir dayatma ile yaşadıklarını dile getiren Lakutoğlu, “İffet ve namus sadece kadını ilgilendiren bir şeymiş gibi topluma sunuluyor. Bence namus erkeği ilgilendiren bir şey. Bugün erkek egemen toplumda bizler siyasette dahi bir erkeğin iki dudağı arasına ‘sen birinci sıra, sen ikinci sıra’ şeklinde sıkışıyorsak kadınlar olarak kendimizi de sorgulamamız gerekiyor. Kadın olarak birer birey olduğumuzu ispatlayabilmeliyiz. Kadınlar olarak birbirimize parti ayırt etmeksizin sarılabilmeliyiz. Bizler kadınız, ikinci sınıf muamelesi görmemek için hepimizin birbirini kucaklayan olması gerekiyor. Kadınların sesini mecliste duyuracağız” ifadelerini kullandı.

BİLGİN: EKONOMİDE İYİLEŞME EV İÇİNDE HUZUR SAĞLAR

Yeniden Refah Partisi 6’ncı sıra adayı Tuba Bilgin “Kadınlar güçlüyse ülke güçlüdür. Dünya kadın eliyle güzelleşir” sözleriyle konuşmasına başladı. Kadınların farklı yaratılışta ve farklı bakışta olduğunu kaydeden Bilgin, daha güzel bir Türkiye’ye birlikte ulaşacaklarını söyledi. Parti olarak kadınların isteklerini karşılayabilecek programlarının hazır olduğunu kaydeden Bilgin, “En önemli sorunumuz istihdam. Her evde üniversite bitirip atanamayan gençlerimiz var. Trabzonlu annelerin çocukları hak ettikleri işlere yerleştirilirse ekonomide bir iyileşme ve ev içinde huzur sağlanacak” sözlerine yer verdi.

AKÇAY: EN BÜYÜK DERDİMİZ YAŞAMAK

İYİ Parti 3’üncü sıra adayı Serpil Akçay kadınlarla farklı alanlarda birçok platformda bir araya geldiğini kaydetti. 21 yaşında avukatlığa başladığını belirten Akçay, çocuk hakları ve kadın hakları komisyonunda ilk çalışma yaptığı zamanlarda gördüklerinden dolayı yemek yiyemediğini söyledi. Kadınların tüm sıkıntılarını çok iyi bildiğini kaydeden Akçay şu sözleri kullandı: “Kadın hakları temelinde insan haklarıdır. Şu an en büyük derdimiz yaşamak, insanca yaşamak, özgürce yaşamak ve eşit yaşamak. Bunun için dün avukat olarak bugün siyasette yarın farklı bir noktada kadınları ve çocukları savunmaya devam edeceğim.”

‘POZİTİF AYRIMCILIĞA İHTİYAÇ KALMAYAN BİR TÜRKİYE’

“Erken yaşta evlilik konusu benim için çok önemli. Kanunlara göre 16 yaşında evlilik müsait. Mecliste bunun asgari olarak koşulsuz şartsız 18’e getirilmesi gerekiyor. Medeni Kanun her ne kadar 16 yaşında evlenmeyi mümkün kılsa da bizim ceza kanunumuza göre 18 yaşının altındaki herkes çocuktur. Mecliste ilk dile getirmek istediğim konu budur. 12 yıl boyunca eğitimin zorunlu ve kesintisiz hale getirilmesi gerekiyor. Eğer kayıtlarda herhangi bir çocuğun eğitiminde bir aksama söz konusuysa araştırılması ve çocuğun korunması gerekiyor. Eşit temsil için mücadele edeceğiz. Nasıl 6 adayın tamamı erkek olabiliyorsa 6 adayın tamamının da kadın olmasının normal olması gerekiyor. Biz kadının pozitif ayrımcılığa ihtiyacı kalmayan bir Türkiye istiyoruz. Kadının sokakta güvenle yürüyebildiği, özgürce gülebildiği, kahkaha atabildiği, baş örtüsünden mini eteğine kadar hiçbir şekilde konu edilmediği bir Türkiye istiyoruz, özgürce bir yaşam istiyoruz.”

SUİÇMEZ: TÜRKİYE’DE ZİHNİYET DEĞİŞİMİNE İHTİYAÇ VAR

CHP 1’inci sıra adayı Sibel Suiçmez ise 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçim öncesi mücadelenin tamamen kaba kuvvete dönen erkek sistemi üzerinden yürüdüğünü söyledi. Sadece fiziken kadın olmanın kadın hakları mücadelesi için yetmediğinin bilincinde olduklarını ifade eden Suiçmez, kadın bakış açısına sahip kadın adayların sahada olması gerektiğine vurgu yaptı.
Sahada gördükleri ekonomi, eğitim, işsizlik dışında kadının özgürlüğü problemi olduğunu dile getiren Suiçmez, sözlerine şöyle devam etti: “Kadınlarımız öldürülüyorsa, şiddete maruz kalıyorsa hala kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyetle mücadele etmek zorundayız. Bunu tetikleyen bir siyasi irade iktidarda olduğu sürece kadına yönelik şiddet, cinayetler devam edecektir. O sebeple Türkiye’de bir zihniyet değişimine acil ihtiyaç var. Bunun için de ilkokuldan başlayarak toplumsal cinsiyet eşitliği derslerini müfredatlarımıza koymamız gerekiyor.”

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK’

“Kadın bu kadar üretirken ona yapılacak olan desteklerin bir lütuf gibi sunulması kabul edilebilir değil. Bunların sosyal devlet gereği olarak yapılması gerekiyor. O yüzden CHP olarak evde asgari ücretin altında çalışan varsa en az asgari ücret tutarında olmak üzere aile destek sigortası şeklinde kadına verilecek. Yaşlı ve engelli bakım merkezleri sağlanarak kadınların evde bırakılıp istihdamlarının önüne geçilmemesini sağlayacağız. Tarımda çalışan kadınlarımıza devlet tarafından sigorta yapılarak emekli olmaları sağlanacak. İtaat etmedik, susmadık, korkmadık. İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesini sağlayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir