Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan’ın Yabancı Yatırımcı Toplantısından Sızanlar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın, JPMorgan’ın düzenlediği Türkiye Ekonomik Forumu başlıklı yabancı yatırımcı toplantısına katıldı. Toplantıdan sonra açıklama yapılmazken, kaynaklardan sızan bilgiler izlendi.

Yabancılar ikna oldu mu?

Şimşek ve Erkan, JPMorgan’ın organize ettiği basına kapalı Four Seasons Otel’deki toplantıyı 10Haber’den Barış Soydan aktardı.

TCMB Başkanı’nı Erkan’ın “Enflasyon Raporu” benzeri bir tonda sunum yaptığı, mesajların da neredeyse benzer olduğu belirtilirken, ‘merkez bankacılığı’ konusunda ‘tecrübesinin sınırlı olduğu’ görüşünün etkili olduğu aktarıldı. Teknik bilgilendirmeden yerine ‘ikna ve pazarlama odaklı’ algılanan sunumda, para politikasına yönelik ‘somut ve öngörülebilir’ çerçeve çizilemediği ve ‘zaman kazanma odaklı’ görüldüğü de iddia edildi.

Erkan’ın öngörülen “enflasyon patikası”na karşın “para politikası” da gevşek görülmüş. Yüzde 60- 70 bandına doğru yol alan bir enflasyonla mücadelede, sıkılaştırmanın makroihtiyati tedbirlerle yapılmak istenmesi de ciddi bulunmamış.

Erkan’ın sunumunda vergi düzenlemeleri, cari açık, ithalat ve döviz talebi gibi konulara değinmesi, Mehmet Şimşek’in de para politikasına ‘sık ve güçlü’ vurgu yapması, Merkez Bankası’nın Şimşek’in etkisi altında olduğu algısı yarattığı iddia edildi. 

Şimşek’in de net ve bütün bir tablo çizmeden ‘bütçe, rezerv’ gibi parametrelerden ve iyileşmelerin devam edeceğinden bahsettiği belirtiliyor.

Olumlu kısım ise Türkiye’de “çok kısa vadeli portföy yatırımı” ve “hedge fonlar”ın ideal yatırım alanı gördüğü oluyor.

Ekonomi yönetiminin dış kaynak arayışı, kurda stabilite, ekonomik aktivitede kontrollü olmak gibi planlarının, bu kesimler için ciddi gelir imkanları yaratmasına ‘müsait bir ortam olarak’ değerlendirilmiş. 

Anlatılanlardan anlaşılana göre, kura müdahalenin sürmesi beklenirken, TL ve TL varlıklara ‘kısa vadeli yatırım’ yapabilecek ‘hedge fonlar’ için  yerelseçimlere kadar kazançlı bir ortam görünüyor.

Reuters’ın kaynakları da toplantıda 40’ın üzerinde katılımcının yer aldığını, Şimşek’in “ekibinin tam bir politik desteğe sahip olduğunu” belirttiğini açıklıyor.

Kademeli sıkılaştırma ve önden yüklemeli maliye politikasının Şimşek tarafında vurgulandığı, kredi büyümesine getirilen önlemlerin etkisinin yavaşlatsa da ‘ekonomide ani bir durma’ya engel olacaklarından bahsedilmiş.

Toplantıya ayrıca konuşmacı olarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBB Başkanı, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ve Türkiye Varlık Fonu ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi başkanları da katılmış.

Sosyal medyada da toplantıyla ilgili yorumlar gecikmedi.

?

?

?

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir