Kuzey Kıbrıs’ta Mavideniz’i darp ederek öldüren şüpheliler için tutuklama kararı

Hüseyin Mavideniz’in Kuzey Kıbrıs’ın İskele ilçesindeki bir eğlence mekanının önünde darp edilerek öldürülmesi olayına karışan şüpheliler dün İskele Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Çok sayıda çevik kuvvet ve polis ekibinin güvenlik önlemi aldığı duruşmada iki şüpheli için ‘öldürme’ suçundan 3 gün tutukluluk kararı verildi.

Kıbrıs Gazetesi’nden Ayşe Bulut’un haberine göre, mahkemede ifade veren müfettiş muavini Gürkan Kemaneci, 10 Ağustos 2023 tarihinde saat 03:00 sıralarında Brees eğlence mekanının giriş kapısının önünde yaşanan olayla ilgili detayları paylaştı. Kemaneci’nin aktardığına göre, şüphelilerden M.Y. ‘mekanda huzursuzluk çıkardığı’ iddiasıyla Mavideniz’in yüzüne yumruk atarak sırt üstü düşmesine ve başını betona çarpmasına neden oldu.

Diğer şüpheli D.Ö.A. Hüseyin Mavideniz’in önce sağ koluna daha sonra da başına iki kez ayağının alt kısmı ile vurdu. Mavideniz’in hayatını kaybettiği olay sebebiyle iki şüpheliye ‘öldürme’, ‘vahim yaralama’ ve ‘ciddi darp’ suçlamaları yöneltildi.

ŞÜPHELİLERDEN BİRİ SUÇUNU KABUL ETTİ

Müfettiş muavini Kemaneci, olayın ardından olay yerine gelen sağlık ekiplerinin Hüseyin Mavideniz’de herhangi bir hayati bulguya rastlamaması üzerine kendisini Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne sevk ettiğini, acil serviste yapılan doktor kontrolünde hayatını kaybettiğinin tespit edildiğini belirtti. Kemaneci, olay yerinde yapılan kamera incelemelerinde, şüphelilerin Hüseyin Mavideniz’in ciddi şekilde darp edip ağır surette yaralanmaları sonucu yaşamını yitirdiğinin tespit edildiğini söyledi. Kayıt cihazının delil olarak alındığını belirten Kemaneci, şüphelilerin aynı gün tespit edilerek gözaltına alındıklarını kaydetti.

Şüphelilerden birinin gönüllü ifadesinde işlemiş olduğu suçları kabul ettiğini aktaran Kemaneci, ikinci şüphelinin gönüllü ifade vermediğini, ayrıca yapılan alkol testinde yüzde 215 promil içki tesiri altında olduğunun tespit edildiğini ifade etti. Kemaneci, ilk şüpheliden rızası ile kan örneği alındığını ancak ikinci şüphelinin kan örneği vermediğini bildirdi.

2 ŞÜPHELİ İÇİN 3 GÜN TUTUKLULUK KARARI

Şüphelilerin ikametlerinde mahkeme emri gereği yapılan aramada olay esnasında giymekte oldukları kıyafetleri ve ayakkabıları tespit edilerek delil olarak alındığı açıklayan müfettiş muavini Kemaneci, aynı gün Mavideniz’in cesedi üzerinde yapılan otopside ilk belirlemelere göre darbeye bağlı beyin kanaması nedeniyle öldüğü ve kesin ölüm nedeninin anılan kan ve doku örneklerinden ileri tetkikler yapılacağı belirtti.

Kemaneci, alınacak ifadeler olduğunu, alınan ifadenin teyit ve tespitinin yapılacağını, alınacak kamera görüntülerinin de olduğu aktardı. Kemaneci, şüphelilerin 3 gün tutuklu kalmasını talep etti. Yargıç Şevket Gazi ‘tahkikatın selameti’ için zanlılara 3 gün tutukluluk emri verdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir